Avanti Bohemia

Chovná stanice Yorkšírského teriéra

Něco z hystorie

Něco o hystorii Yorkšírského teriéra


Poddaní téměř v celé Anglii měli zakázáno po dlouhá léta lovit. Aby se předešlo porušování tohoto zákona, směli chovat jen velmi malé psy, kteří se podle všeobecného mínění nehodiliJorkšírský teriér - historie vzniku plemene a ještě něco navíc k lovu. Královští hajní na to velmi přísně dohlíželi a psy, které cestou potkávali, podrobovali velikostnímu testu, při kterém měli psi projít obručí o průměru asi 18 cm. Jestliže v testu obstáli, byli dostatečně malí, aby si je směli jejich majitelé ponechat. Psi poddaných byli používáni především k lovu krys a myší, které sužovaly jejich chudá obydlí, avšak ktomě toho svým pánům obohacovali jídelníček tím, že tu a tam ukořištili králíka nebo jinou zvěřinu, přestože to bylo zakázáno. A tak byli postupem času chováni malí robustní teriéři, kteří neodporovali zákonům, a přesto sloužili svým pánům jako lovečtí psi.

V 19. století se mnoho lidí stěhovalo za prací ze Skotska do Anglie do hrabství Yorkshire a Lancashire, aby zde nalezli obživu jako dělníci v textilkách a dolech. Přiváželi s sebou svoje malé psíky, malé teriéry. Tito psi měli dlouhou srst, většinou byli šedostříbrní, ocelově modří nebo black and tan. Jedním ze způsobu obživy se stává i chov psů. Pod názvem Scotch Terrier byli vystavováni všichni teriéři skotského původu. Byli rozděleni podle váhy a to třída pod 2268 g, psi mezi 2268g – 3175,20 g a nad 3175,20 g.

Předci dnešního jorkšírského teriéra

 Waterside teriér, Clydesdale teriér a Paisley teriér jsou považováni za předky jorkšírského teriéra. Mohl být přikřížen black and tan Toy teriér, možná i Dandie dinmont teriér a Maltézský
Nový příspěvekpsík. Za otce dnešního jorkšírského teriéra je považován jeden z nejznámějších - jorkšírský teriér Huddersfield Ben, který se narodil v r. l865 a vážil 5,5 kg. Chovatelem byl p. Eastwood, který jej prodal pí M.A. Forsterové do Bradfordu, která absolvovala mnoho výstav a stala se velkou chovatelkou a milovnicí tohoto plemene. Chov Jorkšírského teriera se úspěšně rozvíjel, tento psík získával stále více obdivovatelů a v r. l886 bylo plemeno zapsáno do chovné knihy English Kennel Club pod názvem Yorkshire terrier a roku 1898 byl v Anglii založen první Yorkshire Terrier Club na světě.

U nás se stala základem chovu fenka Theresens Amatrix, která byla kryta psem Mendes Ingo a l8.května l966 se z tohoto spojení narodili tři psíci – první štěňátka u nás. Majitelkou jednoho psíka se stala paní Olga Peciánová, která se svou sestrou Dr Bradleovou dovezla několik fen ze SRN. Zájem o chov těchto psíků byl veliký. Dr Bradleová se stala předsedkyní Klubu chovatelů neloveckých teriérů, který byl založen v roce 1978. Později přejmenován na I.CZ Yorkshire terrier club se sídlem v Praze.

 

 
Dufám, že se Vám naše stránky líbí, budeme se snažit aktualizovat co nejčastěji s pozdravem Radmila Podjuklová